Het is chaos bij het nationale elftal van Ierland. De ploeg speelt zondag in de Nations League tegen Israël, maar het duel staat volgens Engelse media onder grote druk. Doelman Gavin Bazunu heeft tijdens een teamvergadering aangegeven niet te willen spelen, en meerdere ploeggenoten zouden overwegen zich bij hem aan te sluiten.
Rond de wedstrijd tussen Ierland en Israël heerst al langer onrust. De Ierse bondscoach Heimir Hallgrímsson kwam eerder onder vuur te liggen nadat hij had gezegd dat zijn ploeg "tegen genocide speelde". Die uitspraak leidde tot een felle reactie van de Israëlische voetbalbond.
★
Voor vaste lezers
Mis geen nieuws meer van Puna.nl
Open Google en kies Puna.nl als voorkeursbron.
Open Google ›
Aanbevolen Video
Scroll om verder te lezen.
"We hebben op talloze gebieden een bijdrage geleverd aan de wereld en de mensheid en daarbij een indrukwekkend aantal Nobelprijzen gewonnen", schreef de bond in een verklaring. "Helaas hebben we nog geen remedie gevonden voor de domheid, onwetendheid en hypocrisie die de coach van het Ierse nationale voetbalteam aan de dag legt. We spelen niet mét onwetendheid, hypocrisie en domheid, we spelen óf tegen de coach die ze belichaamt."
Spelers mengen zich in discussie
Hallgrímsson had zich vorig jaar ook al hardop afgevraagd waarom Rusland na de invasie van Oekraïne werd uitgesloten van het internationale
voetbal, terwijl Israël volgens hem niet werd uitgesloten vanwege de oorlog in Gaza. Nu lijken ook de spelers zich nadrukkelijk in de discussie te mengen.
Volgens Engelse media overwegen meerdere Ierse internationals de wedstrijd tegen Israël te boycotten, nadat Bazunu tijdens een teamvergadering had aangegeven niet te willen spelen. Verschillende ploeggenoten zouden overwegen zijn voorbeeld te volgen. Zondag, op de dag van de wedstrijd, overlegt de selectie over een definitief besluit.
Protest bij spelershotel
De ontwikkelingen spelen zich af tegen de achtergrond van een gespannen maatschappelijk debat in Ierland. Vanuit het land klinken al langer oproepen om het duel niet te spelen. Maandag werd er geprotesteerd bij het hotel van de Ierse selectie in Dublin, naar aanleiding van een open brief die door meer dan 160 Ierse sporters is ondertekend. Daarin wordt de Ierse voetbalbond opgeroepen zich terug te trekken uit de wedstrijd.
Israël speelt zijn thuiswedstrijden om veiligheidsredenen al langere tijd op neutraal terrein. Het duel met Ierland wordt daarom afgewerkt in het Hongaarse Debrecen. Ook de return van volgende maand wordt op neutraal terrein gespeeld, in Servië. Of Ierland daar met een volledige selectie aan de aftrap verschijnt, is na deze week zeer de vraag. De positie van Israël in het internationale voetbal ligt al langer gevoelig.