Kylian Mbappé is in China in opspraak geraakt door een grap over Mao Zedong. In een video die op social media rondgaat, noemt de aanvaller van Real Madrid een meme met de voormalige Chinese leider zijn favoriet. Dat is bij meerdere Chinese bedrijven in het verkeerde keelgat geschoten: verschillende sponsordeals van de Fransman zijn inmiddels beëindigd.
In het fragment, dat afkomstig zou zijn uit een podcast van Real Madrid-ploeggenoot Aurélien Tchouaméni, wordt Mbappé gevraagd naar zijn favoriete internetmeme. "De grappigste vind ik een video van een man, ik geloof een Chinese dictator, met mijn gezicht erop. Die gebruik ik veel met mijn vrienden", antwoordt hij. Hij doelt daarmee op een bewerkte afbeelding waarop zijn gezicht op het lichaam van Mao Zedong is geplakt. De beelden verspreidden zich razendsnel.
★
Voor vaste lezers
Mis geen nieuws meer van Puna.nl
Open Google en kies Puna.nl als voorkeursbron.
Open Google ›
Aanbevolen Video
Scroll om verder te lezen.
De gevolgen lieten niet lang op zich wachten. Het Chinese drankenbedrijf Dongpeng maakte dinsdag bekend alle banden met Mbappé te verbreken, omdat hij volgens het bedrijf 'nationale gevoelens heeft gekwetst'. Ook zuivelproducent Mengniu beëindigde de samenwerking per direct. Het bedrijf zegt een nultolerantiebeleid te hanteren tegenover uitspraken en handelingen die de gevoelens van het Chinese volk kwetsen. Grappen over Mao, die in 1976 overleed, liggen in China bijzonder gevoelig.
Ook La Liga de dupe
De ophef blijft niet beperkt tot sponsordeals. Volgens de Spaanse sportkrant AS heeft de Chinese staatsomroep CCTV maandag besloten de uitzendingen van La Liga voorlopig stop te zetten. Reclamebeelden en video's waarin Mbappé te zien is, zijn eveneens van de Chinese televisie verdwenen. Daarmee raakt de kwestie niet alleen de aanvaller zelf, maar ook de Spaanse competitie, die in China een grote afzetmarkt heeft.
Dure week voor Mbappé
Het is niet de enige commerciële tegenslag van de laatste tijd voor de Fransman. Eerder dit jaar ruilde hij Nike in voor het Zwitserse merk On, waarna
Nike stilletjes zijn witte Mercurials in de verkoop deed. Sportief gaat het hem wel voor de wind:
hij eindigde maandagavond als tweede bij de Ballon d'Or, achter Harry Kane.
Mbappé heeft zelf nog niet gereageerd op de ophef en de beëindigde contracten. Of er nog meer Chinese partners afhaken, is onduidelijk.